„Cokolwiek zamierzasz zrobić, o czymkolwiek marzysz, zacznij działać. Śmiałość zawiera w sobie geniusz, siłę i magię.” Johann Wolfgang Goethe

sobota, 23 czerwca 2012

To już jutro


KOLOROWY ŚWIAT ODPUSTÓW W KŁÓBCE

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej zaprasza na pierwszy w tym roku festyn folklorystyczny pt. "Kolorowych jarmarków i odpustów czar", który odbędzie się w dniu 24 czerwca (niedziela) w godz. 15.00-18.00 na terenie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce. 
Impreza odsłoni wiele zapomnianych klimatów i uroków dawnego wiejskiego życia. Opowie o odpustach, które będąc ważnymi wydarzeniami religijnymi w życiu małych społeczności stawały się dla nich świętem kulturowym - spotkaniem wielu różnorodnych światów, m.in. wędrownych dziadów, Cyganów, kataryniarzy, kuglarzy. Wszystko odbywało się w otoczeniu barwnych odpustowych kramów wypełnionych cukrową watą, obwarzankami i wszelakimi "cudeńkami".

Jeśli w małym miasteczku odpust zbiegł się z jarmarkiem, to stawał się największym wydarzeniem w roku, także handlowym i towarzyskim. Ludzie spotykali się w karczmie, gdzie przy swojskich rytmach lub dźwiękach muzyki klezmerskiej (żydowskiej) rozprawiano o bliskich sprawach i dalekim świecie. Gdy w okolice zjechał cygański tabor, wiele Cyganek nagabywało do wróżenia z kart czy z dłoni, zgodnie z przysłowiem "Cyganka prawdę Ci powie".


Tradycje odpustowe i legendy z nimi związane dotyczące samej Kłóbki przybliży w widowisku pt. "Łoj, świnty Prokopie" miejscowy zespół "Marynia". Nie zabraknie także dobrego kujawskiego muzykowania w wykonaniu dwóch kapel ludowych, "Kapeli spod Kowala" i "Melodii z Kowala". Widomym śladem styku wielu tradycji w panoramie dawnego wiejskiego świata będzie występ Zespołu Muzycznego "Camerata Vladislavia" w koncercie muzyki klezmerskiej oraz wędrująca po skansenie włocławska Cyganka (Romka), oferująca zwiedzającym wróżenie z kart. Dzieciom proponujemy chodzenie na szczudłach, malowanie makatek, drukowanie wzorów na tkaninach.

Tradycyjnie, jak w czasie odpustów i jarmarków, skansen w Kłóbce będzie tętnił życiem. Zapraszamy do odpustowych kramów, stoisk sztuki ludowej i rękodzieła, gdzie można będzie zakupić haftowane serwetki i obrusy, rzeźby w drewnie, malowane naczynia, wyroby ze słomy, drewna czy sznurka, może tym razem w myśl dawnej zasady "Kupić, nie kupić, potargować warto". Ożyje stara kuźnia, na kole garncarskim powstaną gliniane cudeńka. 

J

Informacja ze strony MZKiD  

 Kto będzie w pobliżu zapraszam, ja też tam będę. Pozdrawiam cieplutko Aśka:)


1 komentarz:

  1. Och jak uroczo. Wspaniały festyn się zapowiada.

    Dziękuję serdecznie za odwiedziny na blogu, miło na sercu!
    Ślę uściski i słoneczne promyki z pozdrowieniami*
    Peninia ♥

    OdpowiedzUsuń

Cieplutko dziękuję za pozostawione słowa:)